Jo Nesbø jópofa, kalandos ifjúsági regénye alapján Novák János pörgő, tempós, a figyelmet végig fenntartó előadást rakott össze a Kolibri Színházban. # SzJ, 2014-01-12
2014. január 10.
Kolibri Színház
JO NESBØ – PETRIKOVICS EDIT – KÁRPÁTI PÉTER:
Doktor Proktor és a holdkaméleonok
(Főpróba)
*
![]() |
|
Andrusko Marcella, Bárdi Gergő |
Magától értetődő az ötlet: ha Jo Nesbø jópofa, humoros, kalandos ifjúsági könyveit, a Doktor Proktor sorozatot idehaza a Kolibri Kiadó gondozza, egy esetleges színpadi átiratra a Kolibri Színház a legmegfelelőbb helyszín. Már maga a névrokonság is kapóra jön, de főképp az, hogy a Novák János vezette társulat évszázados (na, jó, hivatalosan: több évtizedes) rutinnal rendelkezik a színvonalas gyerekelőadások terén.
S e tény ezúttal is bizonyosságot nyert.
A színpadi adaptációhoz a könyvsorozat harmadik, Szeleburdi világvége című darabját választották – jó érzékkel, hisz doktor Proktor kalandjai közül a legmozgalmasabb és egyben legabszurdabb részről van szó (legalábbis a jelenlegi választékot tekintve, ugyanis hamarosan megjelenik magyarul a széria negyedik kötete is).
![]() |
|
Tóth József, Bárdi Gergő |
A mű az átiratban a Doktor Proktor és a holdkaméleonok címet kapta, bár ebben nem lehetünk biztosak, mert van, ahol az előadást Doktor Proktor, avagy támadnak a holdkaméleonok címmel hirdetik.
A történet szerint Bulle és Lise, két különc, némiképp kiközösített tanuló arra figyel fel, hogy városszerte egyre-másra tűnnek el a zoknik, ugyanakkor ezzel egyenes arányban szaporodnak a helyesírási és beszédhibák. Ezt jelzik barátjuknak, az elsőre feleslegesnek tűnő ám később fontossá váló találmányok kiötlőjének, doktor Proktornak. A tudós szerint a megfigyelt jelenségek arra utalnak, hogy a Földön megjelentek a holdkaméleonok, céljuk pedig nem más, mint az emberiség elfogyasztása. Nyakunkon tehát a világvége, ennek megakadályozása pedig ezúttal nem szuperhősökre, hanem a két gyerekre, doktor Proktorra és néhány barátjukra (valamint egy hétlábú perui szívópókra) hárul. Őrületes kalandok, lehetetlen találmányok, különös figurák, fülbemászó zene és persze hepiend, tanulságokkal.
![]() |
|
Szanitter Dávid |
A dramaturg, Horváth Péter a lehető legjobb arányokkal adaptálta Nesbø regényét, rendezőként Novák János pörgő, tempós előadást rakott össze, amelynek adekvát részét képezik az Orosz Klaudia tervezte díszletek, jelmezek és bábok. A szcenikai tűzijáték kiterjed vetítésre, árnyjátékra, bábozásra, élőben megszólaló fúvószenekarra, a hátsó nézőtéri kijárattól a színpad mélyéig valamint a plafontól a süllyesztőig bejátszott térre.
A színészek közül Bárdi Gergő és a Radnóti Színházból átugrott Andrusko Marcella viszi a prímet Bulle és Lise megformálásával. Abszolút főszereplők, mellettük kissé háttérbe is szorul a Doktor Proktort alakító Tóth József. Jók a világmegmentő trió szövetségesei (Ruszina Szabolcs, Mészáros Tamás, de főképp Megyes Melinda), és remekül karikíroz a televíziós kórusverseny befutójaként egész Norvégiát hipnotizáló bájgúnár (valójában a vezér-holdkaméleon) szerepében Szanitter Dávid. Figyelemreméltó húzás, hogy az epizodisták is rendre szóhoz jutnak, és teljesítményük minőségét tekintve összességében egyenrangú felekként vesznek részt a csapatjátékban.
![]() |
|
(Fotók: Kolibri Színház – Tóth Berta) |
Persze – a főpróbán látottak alapján – helyenként akadnak a tempóban kisebb döccenők, az alakításokban még csiszolható gesztusok, de mindent egybevéve elmondható, hogy Jo Nesbø regényéből az eredeti, irodalmi alapanyaghoz méltó, a figyelmet végig fenntartó, arányait és alkotóelemeit illetően jól eltalált produkció született.
# SzJ, 2014-01-12